Za wychowanie dzieci tak naprawdę to odpowiedzialna jest rodzina. To tutaj przechowuje się wzorce, które trzeba zaszczepić dzieciom. Nie jest to wcale proste, ale to nie oznacza, że niemożliwe. Na początku trzeba stwierdzić, że rodzice nie mogą przekazać czegoś, czego nie posiadają. W przypadku wiary i religii jest to jeszcze bardziej oczywiste.
Wychowanie dzieci a wiara
Jeśli rodzice mają do wiary stosunek ambiwalentny, nie modlą się i nie uczestniczą w praktykach religijnych, trudno, by prawidłowych postaw nauczyli swoje dzieci. Po prostu jest to niemożliwe i niewykonalne. Dzieci nas pilnie obserwują i zauważą każdy fałsz, każdą nieprawdę. Wynika z tego, że wychowanie religijne dobrze jest zacząć od siebie i od pracy nad własnym życiem. Modlitwa pomaga na każdym etapie życia. Czasami znajdujemy się w niezwykle trudnej sytuacji. Znikąd nie możemy uzyskać pomocy.
Co pomaga zatraconym?
Modlitwa, kontakt z Bogiem jest czasami „ostatnią deską ratunku”. Dzieci to widzą. Są świadkami naszych klęsk i niepowodzeń. Widzą również, że modlitwa nam pomaga, jest wsparciem w najtrudniejszych sytuacjach. Podobnie jest, jeśli chodzi o uczestnictwo w mszy świętej. Czasami obserwujemy, że już maleńkie dzieci są przyprowadzane w wózkach na mszę świętą. Ktoś może powiedzieć, że to zupełnie niepotrzebne, bo niemowlak niewiele z tego rozumie i raczej przeszkadza innym w skupionym uczestnictwie w mszy. Nic bardziej mylnego. To, że niemowlę nie rozumie swojego uczestnictwa, nie oznacza, że nie ma to na niego pozytywnego wpływu. Starsze dzieci przyzwyczajają się do uczestnictwa w mszy świętej. Szczególnie cenne są dla nich te msze, które są specjalnie dla nich przeznaczone. Wtedy nawet kazanie jest skierowane do dzieci, a cała msza jest krótsza, co przecież też jest istotne. Z biegiem czasu uczą się patrząc na zachowanie dorosłych i mają świadomość, że uczestniczą w pewnym sacrum.
Jak poprawić w sobie duchowość i więzi z Bogiem?
Trzeba też powiedzieć, że duchowość rodziny buduje się poprzez czytanie czasopism i książek o tematyce religijne. Nie ma co ukrywać, że z tym czytaniem w ogóle jest gorzej. Ludzie coraz mniej czytają, także książek i czasopism o tematyce typowo religijnej. Nie ma co jednak załamywać rąk, tylko trzeba przeciwdziałać tym tendencjom. Na szczęście bez trudu można teraz kupić bardzo wartościowe i mądre książki o tematyce typowo religijnej. Warto też czytać prasę katolicką. Są specjalne wydawnictwa dla dzieci i młodzieży, których zadaniem jest ugruntowanie nas w wierze. Inną z form wychowania religijnego jest uczestnictwo w pielgrzymkach religijnych.
W Polsce jest wiele pięknych sanktuariów, które są masowo odwiedzane przez całe rodziny. Co pewien czas odbywają się nawet pielgrzymki rodzin do tych świętych miejsc. Nie ma co ukrywać, że prym wśród tych miejsc wiedzie Częstochowa. Dzisiaj trudno nawet sobie wyobrazić, że znajdą się osoby, które przynajmniej raz nie nawiedziły tego miejsca, gdzie znajduje się cudowna ikona Matki Bożej. Drugim tak popularnym miejscem jest Licheń. Wiele rodzin udaje się też na pielgrzymki zagraniczne. Tutaj chyba największym zainteresowaniem cieszy się Lourdes.