Jak zadbać o mieszkanie po remoncie?

Kiedy uporaliśmy się już remontem, przeżyliśmy parę dni lub tygodni żyjąc wśród odgłosów wiertarek i aromatów farby do ścian, o niczym nie marzymy tak mocno jak o zobaczeniu efektu końcowego remontu, dla którego trzeba było przejść przez to małe piekiełko. Najczęściej jednak okazuje się być to niemożliwe, ponieważ trudno spostrzec cokolwiek spod warstwy pyłu, kurzy, czy zachlapań po farbie. Można jednak potraktować sprzątanie po remoncie na spokojnie, jako wisienkę na torcie całego remontu i stopniowo sprzątając nasze wyremontowane mieszkanie, odkrywać je na nowo i cieszyć się z zauważonych upiększeń. Jak zabrać się do takiego sprzątania?

Należy sprzątać poziomami panującymi w mieszkaniu – od góry, do dołu. Porządkowanie trzeba zacząć od najwyższego punktu mieszkania, czyli od sufitu, bo na nim bardzo często osadza się pył chociażby z tynku, wznoszony przez pracujące na pełnych obrotach wiertarki. Gdy uporamy się z sufitem, przechodzimy do poziomów nieco niższych, czyli do lamp, ścian, mebli i okien. Na końcu zostaje poziom położony najniżej, czyli, rzecz jasna, podłogi. Gdy podczas prac remontowych na pamiątkę zostało nam dużo pyłu, wodą przemywamy na końcu – najpierw pyłu ze wszystkich poziomów pozbywamy się na sucho, wycierając go. Gdybyśmy od razu użyli wody powstałoby bardzo ciężkie do zmycia „błoto”. Akcesoria oraz środki czyszczące wybieramy w zależności od powierzchni, którą czyścimy. Większe kawałki gruzu usuniemy specjalnym, przemysłowym odkurzaczem, a mniejszych elementów oraz pyłu pozbędziemy się dzięki specjalnej szczotce, służącej do sprzątania zanieczyszczeń budowlanych.

Gdy chcemy zamiatać drewniane podłogi, najlepsze do tego będą szczotki. Należy zwrócić uwagę na to, jak miękkie jest włosie, aby uniknąć zarysowań czy zadrapań naszej (często nowej) podłogi. Jeżeli szczotka ma główkę w kształcie trapezu, możemy jej używać do zamiatania wszystkich kątów, mając pewność, że tam dotrze. Warto używać szczotek które główki mają zabezpieczone swego rodzaju „zderzakami”, dzięki czemu unikniemy przypadkowego obicia szczotką mebli albo ścian.

Dobrze jest też przypatrzeć się w jakim stanie są okna i parapety czy futryny drzwi. Zazwyczaj ulegają one ubrudzeniu nawet wtedy, kiedy zastosujemy na nie warstwy ochronne. Jeżeli znajdziemy zabrudzenia z farb wyprodukowanych na bazie wodnej, całkowicie wystarczy wyczyszczenie brudnego miejsca za pomocą wilgotnej ściereczki. Meble możemy oczyścić z pyłu nawet na sucho, najlepiej przecierając je ściereczką wykonaną z mikrofibry.

Koniecznie należy zajrzeć też we wszystkie zakamarki, takie jak te przy włącznikach świateł, przy drzwiach czy przy kontaktach. Tutaj pomocny okaże się mop, który dzięki teleskopowej rączce pomoże nam sięgnąć do odległych miejsc i doprowadzić je do porządku.


Patronat: http://www.tafla-wykonczenia.com.pl – remonty mieszkań.