Historia ultasonografu i ultrasonografii – ewolucja badania

Ultrasonografia jest to zastosowanie ultradźwięków do badania tkanek. Stosowana w medycynie i weterynarii jest nieinwazyjną metodą diagnostyki obrazowej. Pozwala na uzyskanie przekroju badanego miejsca, charakteryzującym się przy tym bardzo dużo dokładnością. Wykrywa bowiem nawet małe zmiany – od 1 milimetra. Z kolei ultrasonograf, to po prostu narzędzie, które wykorzystywane jest w ultrasonografii.

USG – krótka charakterystyka

USG, jako bardzo dokładne badanie obrazowe wykorzystywane jest w diagnostyce wielu chorób. Pozwala bowiem nie tylko na ocenę kształtu i wielkości poszczególnych narządów w ciele człowieka, ale również wykrywa podejrzane zmiany w postaci zgrubień, guzków lub innych nieprawidłowości. Dzięki USG możemy skontrolować pracę i kondycję naszej wątroby, nerek, trzustki, piersi czy jajników.

W trakcie badania wykorzystywane są fale akustyczne o wysokiej częstotliwości w zakresie od 1 do 10 MHz. Wnikają one do ludzkiego ciała i rozchodzą się, nie uszkadzając jego komórek. Dają obraz wykorzystując fakt, że każdy narząd odbija ultradźwięki inaczej, dzięki czemu można rozpoznać jego strukturę. Badanie USG jest całkowicie bezpieczne i bezbolesne. Co więcej, może być dość często powtarzane, dlatego w diagnostyce chorób stało się po prostu niezastąpione.

Historia ultrasonografu i ultrasonografii – ewolucja badania

Historia ultrasonografii sięga XIX wieku, a jej idea powstała w zasadzie na gruncie zupełnie innej dziedziny naukowej. Podwaliny pod stworzenie badań USG dał bowiem SONAR – Sound Navigation and Ranging, czyli dźwiękowa nawigacja i pomiar dystansu.

Dopiero między 1914 a 1918 rokiem rozpoczyna się faktyczna historia USG. To wtedy bowiem zapoczątkowano rozwój ultradźwiękowych urządzeń do nawigacji, pomiaru głębokości i odległości w wodzie. A to w dalszej kolejności przyczyniło się do pomysłu stworzenia ultrasonografu.

ultrasonograf

W samej medycynie, czas w którym zaczęto korzystać z dobrodziejstw ultrasonografii  można określić na połowę XX wieku. Prawdziwy rozkwit techniki ultrasonograficznej przypada bowiem na koniec lat 50-tych i początek lat 60-tych, gdy zaczęły powstawać firmy produkujące ultrasonografy – w USA, Europie, Australii, Chinach czy Japonii. Jako pierwsza, ultrasonograf czasu rzeczywistego stworzyła firma Siemens Medical System. Urządzenie pod nazwą VIDOSON powstało w 1965 roku. Od tamtego czasu technika ultrasonograficzna znacznie się jednak rozwinęła. Dzisiaj jesteśmy w stanie obrazować nawet w trójwymiarze.

Dzisiejsze badania ultrasonograficzne i ich rodzaje

W dzisiejszej dobie, przy niepokojących objawach za pomocą badania USG możemy skontrolować bardzo dużo narządów naszego ciała. Wśród wszystkich badań ultrasonograficznych, które możemy wykonać wymienić należy: USG jamy brzusznej, USG tarczycy, USG piersi, echo serca, USG węzłów chłonnych, USG ślinianek, USG oka, USG naczyniowe metodą Dopplera, USG ginekologiczne (transwaginalne), USG przezodbytnicze (transrektalne), USG stawu kolanowego, USG stawu ramiennego (barku), USG stawu biodrowego, USG stawu łokciowego, USG nadgarstka, USG stawu skokowego, USG w ciąży i USG Doppler.

Dzisiejsze badania ultrasonograficzne – USG w ciąży

Spośród wszystkich współczesnych rodzajów USG z całą pewnością na szczególną uwagę zasługuje oczywiście USG w ciąży. Dzięki niemu przyszła mama może przecież sprawdzić czy jej dziecko dobrze się rozwija. Współczesna kliniki proponują swym klientom cały szereg rozwiązań w tym zakresie. Na przykład wrocławska klinika Na Grobli wykonuje kolejno:
– USG położnicze narządowe, połówkowe ( 3D/4D ) bez dokumentacji elektronicznej;

– USG położnicze końcowe ( 35- 40 tydzień ) z Dopplerem bez dokumentacji elektronicznej;

– USG położnicze ciąży mnogiej;

– USG położnicze dotyczące I trymestru, USG przesiewowe wg FMF – USG BPFMF;

– USG 4D bez zapisu elektronicznego;

– USG położnicze;

– USG z oceną owulacji;

Współczesna ultrasonografia

Jak widać współczesna medycyna i to co niesie w postaci choćby bardzo rozwiniętej ultrasonografii, to wielki krok naprzód. Dzięki niej każdy z nas może profilaktycznie zbadać praktycznie każdy narząd swojego ciała, a ci którzy już wiedzą, że mają z nim problemy – skutecznie go kontrolować. Choć wydaje się, że od odkrycia niewątpliwej przydatności ultrasonografii minęła dość mała ilość czasu, to jednak możemy być pewni, że jej rozwój jest naprawdę imponujący.