Wizyty psychoterapeutyczne charakteryzują się intymnością i nieodzownym w tej kwestii zaufaniem. Dlatego też bardzo istotne jest, aby specjalista, do którego się udamy, był profesjonalny. Przepracowując swoje traumy i lęki powinniśmy być w stu procentach pewni, że jesteśmy bezpieczni i nasze poufne zwierzenia — również są bezpieczne w rękach specjalisty.
Psychoterapeuta — jakie wykształcenie posiada psychoterapeuta?
Wybierając psychoterapeutę — warto zwrócić uwagę na jego wykształcenie. Powinno spełniać standardy Polskiego Towarzystwa Psychologicznego albo Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Mamy wówczas pewność, że szkolenie tej osoby trwało kilka lat i terapeuta odbył długotrwały staż kliniczny. Dodatkowo terapeuci przechodzą własną terapię i powinni pracować pod superwizją, czyli analizować własną pracę z bardziej doświadczonym terapeutą. Takie wykształcenie pozwala nam na stwierdzenie, że psychoterapeuta jest profesjonalny, ponieważ zdobył odpowiednią wiedzę.
Psychoterapeuta — jak się z nim czujemy
Tak jak w codziennym życiu — tak i w psychoterapii powinniśmy uświadomić sobie, że nie każdy napotkany człowiek będzie dla nas odpowiedni. Psychoterapeuta powinien zostać właściwie wybrany. Jeśli czujemy się z daną osobą źle, może to bardzo negatywnie wpłynąć na terapię. Stracimy wówczas nasz czas i pieniądze. Dlatego kiedy szukamy zaufanego specjalisty — nie kierujmy się samymi poleceniami znajomych, czy też osób z internetu, ale własną intuicją. Z zaufanym i dobrym psychoterapeutą będziemy czuć się swobodnie i bezpiecznie. A jednocześnie będzie on stawiał przed nami wyzwania i nieco zmusi nas do myślenia, co w psychoterapii jest wskazane.
Psychoterapeuta — już pierwsza wizyta powie nam bardzo wiele
Podczas pierwszej wizyty u psychoterapeuty powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy psychoterapeuta nas słucha. Jeśli jest rozkojarzony, kilka razy pyta o te same kwestie i nie słucha uważnie — może się okazać nienajlepszym wyborem. Już na pierwszej wizycie powinniśmy czuć się swobodnie i odczuwać dowolność tego, o czym będziemy mówić. Istotne jest także, by psychoterapeuta pozostawał i chciał pozostać z pozycji dystansu. Pozycja dystansu, czyli taka w której relacje nawiązane są tylko na poziomie profesjonalnym, czyli pacjent — specjalista. Istotna jest również kwestia dotrzymania tajemnicy. Jeśli idziemy do psychoterapeuty z polecenia, czyli mamy wówczas pewność, że dany specjalista zna bliskie nam osoby — nie ma on prawa o nich mówić. Zaufany psychoterapeuta nie poruszy tematu innych swoich pacjentów, nie będzie również o nich opowiadał i próbował nawiązać w psychoterapii do sytuacji, w których pacjent miał styczność z drugim pacjentem.
Psychoterapeuta — partner w rozmowie
Najważniejsza w psychoterapii jest rozmowa, to ona pozwala nam na dotarcie do pewnych kwestii i rozwiązanie ich już wewnątrz siebie, dlatego też powinniśmy się czuć podczas sesji terapeutycznych swobodnie. Dodatkowo terapeuta nie ocenia i nie narzuca systemu wartości, a także przekonań religijnych. Są to indywidualne kwestie, do których zaufany profesjonalista obchodzi się z szacunkiem.
Zastanawiając się, czy nasz psychoterapeuta jest zaufanym specjalistą, warto zwrócić uwagę na drobne szczegóły. Czy specjalista zachowuje tajemnicę — to znaczy czy nie opowiada nam historii, które dotyczą innych pacjentów. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na przejawiane przez psychoterapeutę zaufanie. Podczas sesji powinien być on w pełni skupiony. Bez względu na nasze przekonania każdy zasługuje na pełen szacunek ze strony psychoterapeuty, które nie ma prawa dewaluować przekonań pacjenta i namawiać do zmiany pewnych wartości.